Jak zrobić świecę sojową?
Jak zrobić świecę sojową?

Jak zrobić świece sojowe? Instrukcja poniżej:

Krok 1 – przygotuj materiały

Zanim zaczniesz, upewnij się czy zgromadziłeś wszystkie niezbędne surowce oraz narzędzia. Potrzebne ci będą:

- wosk sojowy – to składnik podstawowy. Jeśli chcesz stworzyć naturalną świecę sojową, bez niego ani rusz 😉 Przed przystąpieniem do produkcji zastanów się czy twoja świeca ma być wolnostojącą czy zalaną np. w szkle. Wybierz odpowiedni rodzaj wosku w zależności od tej właśnie decyzji.

- knot (bawełniany lub drewniany) – wybierz knot odpowiedni do spalania wosków sojowych z uwzględnieniem wielkości świecy, którą planujesz stworzyć. Informacje dotyczące średnicy wypalania danego knota z łatwością znajdziesz na stronie sklepu sprzedającego ten surowiec.

- olejek zapachowy – jeśli planujesz stworzyć świece zapachowe, koniecznie sięgnij po aromaty przeznaczone do spalania w świecach. To bardzo ważne. Olejki eteryczne przeznaczone do dyfuzorów nie będą tu dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem. 

- barwnik – jeśli chcesz nadać swojej świecy kolor to potrzebny ci będzie również barwnik. Ponownie skorzystaj z tych, które są przeznaczone do wosku sojowego.

- szkło do zalania świecy lub forma – skoro wcześniej podjąłeś decyzję czy twoja świeca ma być wolnostojącą czy zalaną w szkle, musisz przygotować również jedno z tych naczyń. Jeśli zdecydowałeś się na świecę wolnostojącą niezbędna tu będzie silikonowa forma, która nada twojej świecy odpowiedni kształt. W przypadku świecy zalewanej, ze względów bezpieczeństwa wybierz szklankę do tego właśnie przeznaczoną. Zbyt cienkie szkło spożywcze może grozić pęknięciem podczas palenia, a tego oczywiście chcemy uniknąć.

Lista surowców właśnie została zamknięta. Przechodzimy do narzędzi:

- naczynie do topienia wosku – pamiętaj, że wosk sojowy topimy w kąpieli wodnej. Idealnie sprawdzi się tutaj specjalny topielnik lub po prostu… dwa garnki. Jeden mniejszy i drugi nieco większy. Do większego wlewamy trochę wody, do mniejszego wsypujemy wosk. Garnek z woskiem wkładamy do tego z wodą – ot domowy topielnik gotowy!

- termometr – przy tworzeniu naturalnej świecy sojowej to narzędzie jest niezbędne żeby uzyskać jak najlepszy efekt końcowy naszej świecy. Zapach musi być dodany w momencie kiedy wosk osiąga odpowiednią temperaturę, zatem ponownie – bez termometru ani rusz.

- waga – również niezbędna. Najpiękniej pachnące i najlepiej palące się świece sojowe powstają z odpowiednich proporcji wagowych wszystkich składników.

- naczynie do odmierzania zapachu i wosku oraz mieszadło – nic dodać, nic ująć.

Koniec kroku pierwszego.

Krok 2 – przygotowanie do produkcji

- odmierz składniki – jak wcześniej wspomniałyśmy pięknie paląca się świeca zapachowa to taka, która posiada odpowiednie proporcje wosku sojowego do zapachu (i ewentualnie barwnika). Przed ustaleniem odpowiednich ilości tych składników sprawdź jaki procent zapachu przyjmuje wosk sojowy, na który się zdecydowałeś. Najczęściej to maksymalnie 10 do 12% całej objętości świecy.

- przygotuj topielnik lub kąpiel wodną do topienia wosku – tak, to etap, w którym rozgrzewamy naczynie do topienia. Wszystko po to by za chwilę nasz wosk ze stanu stałego zmienił się w ciecz, do której po osiągnięciu odpowiedniej temperatury będziemy dodawać zapach.

- przygotuj formę lub szkło do zalewu świecy – ponownie, w zależności od wyboru rodzaju świecy sojowej umocuj knot w formie lub w szkle, tak, aby pojemnik był gotowy na moment, w którym wosk połączony z zapachem będzie gotowy do zalania.

Koniec kroku drugiego. Przechodzimy do GRANDE FINALE!🔥

Jak zrobić świece sojowe

Krok 3 – produkcja właściwa i chwila przed twoją wielką chwałą, bo oto za chwilę powstanie mini arcydzieło. Arcydzieło twoich rąk!

- topimy wosk – w poprzednim kroku przygotowałeś kąpiel wodną i odmierzyłeś składniki. Teraz zaczynamy topienie właściwe. Przesypany do naczynia wosk zaczyna się powoli rozpuszczać. Mieszaj go, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania przy ściankach naczynia topiącego.

- dodajemy zapach - wosk sojowy powinien się rozpuścić w całości. Kontroluj jego temperaturę. W momencie gdy osiągnie 70 – 80 stopni C dodaj zapach i mieszaj delikatnie przez ok 1 lub 2 min. Oczywiście wybór najlepszej temperatury na dodanie zapachu to kwestia bardzo indywidualna i efekt testów. Długich, długich testów. Każda kolejna stworzona przez ciebie świeca sojowa będzie lepszą wersją tej poprzedniej. Warto uzbroić się w cierpliwość 😊

- dodajemy barwnik – jeśli zdecydowałeś się na świecę z dodatkiem koloru, dodaj go zaraz lub krótko po rozmieszaniu zapachu. Wymieszaj dokładnie tak, żeby świeca była jednolita.

- zalewamy świecę – przed zalaniem świecy upewnij się w jakiej temperaturze producent wosku sojowego zaleca zalewać go do naczynia lub formy. Odczekaj do momentu, w którym twoja mieszanina wosku i zapachu osiągnie tę temperaturę i delikatnie zalej swoją pierwszą świecę. Masz? No to koniec 😊 Teraz poczekaj aż zastygnie. Najlepiej pozostaw ją w tym samym miejscu na kilka godzin, a później odetnij knot na odpowiednią długość, zamknij (jeśli twoja świeca jest zalewana w szklanym pojemniku) i odłóż na ok. 2 tygodnie, aby zapach nabrał mocy. Ot i cała filozofia.

 Jak zrobić świece sojowe

Nie bój się eksperymentować, bo tworzenie naturalnych świec sojowych to pasjonujące zajęcie, dające wiele możliwości. Różnorodność dostępnych na rynku form, olejków zapachowych i wosków pozwoli ci stworzyć unikalne świeczki i cieszyć się ich urokiem. Korzystając z naturalnych składników możesz wykonać wyjątkowe dodatki do wnętrza twojego domu lub świetne upominki dla twoich bliskich. Spróbuj! 😉

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl